/home/html/patifu.cz/public_html/wp-content/themes/ptf/page.php

Jak se vyrábí TOFU?

Jak se vyrábí TOFU?

Každá fáze výroby má důležitou roli. Základní je kvalitní sója. Je všeobecně známo, že z nekvalitní sóji zkrátka tofu vyrobit nejde.

Jak se tofu vyrábí?

  • V první řadě se sójové boby důkladně proplachují, a to tak dlouho, dokud není voda úplně čistá.
  • Poté se sojové boby namočí a nechají bobtnat.
  • Poměr vody i doba máčení jsou důležité a přesně dané.
  • Když jsou boby nabobtnalé jak je potřeba, přichází na řadu mixování – boby jsou mixovány i s vodou na co nejjemnější kaši.
  • Získaná kaše se vaří pod tlakem při teplotě více než 100 °C, čímž se částečně eliminuje pro někoho nepříjemná sójová chuť.
  • Uvařená kaše se pasíruje a tím je získán sójový nápoj, tj. surovina pro výrobu tofu, a okara, v tomto případě odpad (Okara je drť, nerozpustná část sóji, kterou určitě můžete použít v různých receptech. Většina světové produkce se však využívá jako krmivo pro hospodářská zvířata nebo jako kvalitní dusíkaté hnojivo.).
  • Sójový nápoj je nyní ještě třeba vysrážet. Jako srážedlo lze použít více prostředků: v domácích podmínkách se nabízí ocet, citron, sůl, v průmyslovém měřítku pak vápenaté soli nebo tradiční činidlo nigari. Nigari je směs minerálů a soli. Získává se odpařením mořské vody a dává tofu typickou lehounce nahořklou příchuť charakteristickou pro tofu japonského typu.
  • Vysrážený sójový nápoj, teď už vlastně tofu, se pak zatíží, aby vytekla přebytečná voda. Standardně je v této fázi tofu natural hotové, ale naše tofu se ještě suší. Je díky tomu tužší a umožňuje snadné krájení a strouhání. Pak se jen balí, vakuuje a steriluje. Naproti tomu uzené tofu se suší dál, aby bylo opravdu kompaktní a tuhé a při přípravě se vůbec nedrolilo (Proto jsou nutriční hodnoty u uzeného tofu jiné než u varianty natural – je zkrátka koncentrovanější. Tomuto tofu propůjčuje jeho pikantní příchuť marinování v sójové omáčce. Poté se na něj ve speciální komoře rozstřikuje mlha z upraveného a škodlivin zbaveného kouře.

Zdroj: CountryLife

Diskuze

Koupíte v každé DM drogerii, Globusu, Tescu a v prodejnách se zdravou výživou po celé ČR.